Dejte jim klid

Znáte to – kroutí očima a zavírají se v pokoji. Děti se v teenagerském věku od rodičů trhají, ale to je z vývojového hlediska naprosto v pořádku. Právě tehdy by měl rodič udělat krok vzad. Stále vychovávat, ale trochu jinak. Místo toho, aby dával nevyžádané rady, možná je lepší, pokud bude své dítě poslouchat a ptát se.
smutná holka u okna

Tlak na dítě jen vyvolá zmíněné odtahování. Když přijdou teenageři domů, potřebují se zavřít v pokoji a rekapitulovat si v hlavě, co bylo ve škole a co během dne zažili. Není dobré hned přijít za dítětem a dožadovat se, aby nám odpovídali na otázky. Zkuste si teenagera více všímat a vystihnout chvíle, kdy bude sdílnější.

Kdo je autorita

Ani direktivní, ani příliš benevolentní. Při prvním přístupu totiž vytváříte půdu pro odmlouvání a při druhém si zase dítě začne dělat, co chce. Správný rodič je ten, který volí zlatou střední cestu.  Dobré je, pokud si s dospívajícím dítětem povídáme jako s dospělým, sobě rovným partnerem. Dítěti to dodává pocit důležitosti a odpovědnosti a úplně jinak přistupuje k dohodám. Samozřejmě, že jsou chvíle, kdy to nejde a rodič by měl zaujmout více direktivní postoj.

Místo trestu přirozený následek

Zvykli jste dávat svému rebelující teenagerovi tresty, když nedodrží slovo nebo neudělá něco, na čem jste se dohodli? Zřejmě to není úplně nejlepší řešení. Je lepší zvolit tzv. partnerský přístup – když něco puberťák neudělá, nebo naopak udělá něco, co neměl, nese za své jednání přirozené následky.

Facka nic neřeší

Vytočilo vás vaše dospívající dítě tak, že jste nedokázali udržet emoce na uzdě? Kromě křiku a výhrůžek padla i facka a teď vás to mrzí? Pokud si rodič myslí, že reagoval nevhodně, je dobré přijít za dítětem a omluvit se mu. Nemusíte být perfektní a je normální udělat chybu. Důležité je si ji však i přiznat.
dospívající dívka

Báječná rada na závěr

V krizové situaci je fajn, pokud rodič podá pomocnou ruku, což zároveň může být i moment sblížení s teenagerem. Neměl by ji však podávat vždy, a zvláště ne v situacích, kdy je zřejmé, že dítě zneužívá dobrotu rodiče.