Toto byste měli znát


Každý, kdo je dost starý na to, aby si otevřel účet, by měl znát rozdíl mezi debetní a kreditní kartou, a jaký má limit na účtu. V krátkosti, debetní karta vám dává přístup k vašim vlastním penězům, kreditka je víceméně půjčka. Prvně jmenovaná funguje tak, že si na účet posíláte peníze, a s pomocí plastového nesmyslu pak v obchodech a za služby platíte penězi, které jsou vaše. Ta druhá vám dává přístup k financím, které v tu chvíli patří bance.
bankovky pod mincemi.jpg
Výhodou je, že můžete nakládat s větším obnosem, než jaký máte momentálně k dispozici, takže v případě nenadálých událostí jste flexibilnější. Každá kreditní karta má navíc každý měsíc bezúročné období, kdy můžete peníze splatit, tedy poslat je na účet. Výplata nebo renta tak vlastně vyrovnávají dluh, který u banky máte. Je to riskantnější v tom smyslu, že musíte být dávat pozor, abyste byli schopni dluh vždy splatit, pokud ale platíte včas a zodpovědně, získáte si důvěru finančního domu.
Víte, co je RPSN? Nápověda, není to (jen) úrok. RPSN neboli roční procentní sazba nákladů, vyjadřuje náklady související s vedením půjčky. Banky tento údaj musí zveřejňovat povinně, ale měli byste být opatrní, protože často obcházejí zákon tím, že do něj „zapomenou“ započítat některé údaje, takže částka, kterou zaplatíte, ani v nejmenším neodpovídá tomu, na čem jste se dohodli. RPSN, jak jsme již řekli, se také liší od úroku. Úrok je poplatek bance za to, že vám peníze poskytne, RPSN v sobě kromě úroku zahrnuje třeba i poplatek za posouzení a vyřízení smlouvy, za vedení účtu a další. Nenechte se proto zmást nízkými úroky u úvěru, kde mohou být reálné náklady daleko vyšší.
master karta.jpg
Sice to není hezká myšlenka, ale měli byste mít i povědomí o tom, co znamená osobní bankrot. Mnoho lidí si totiž myslí, že vyhlášením OB jejich dluhy a závazky zázračně zmizí. To ale není pravda.  Jistě, část se umaže, ale s bankrotem je spojena spousta administrativy a pořád se čeká, že alespoň třetinu dlužné částky zaplatíte.