Stejný postup výhřevu sauny, tedy uhlím nebo dřevem, se zachoval po staletí a změnil se teprve v souvislosti s průmyslovou revolucí a s nástupem nových technologií.
Moderní sauny se dnes vytápí kamny na dřevo, keramickým topným tělesem, speciálním uhlíkovým článkem, nebo elektrickým topidlem. A saunovat se můžete buď v klasické sauně, nebo Vás zahřeje infrasauna.
V relaxačních centrech a v tzv. saunových světech se nejčastěji setkáte s finskou saunou. Tradiční princip v ní zůstal zachován, působení sauny se v podstatě vůbec nezměnilo. Finská sauna se vyhřívá na teplotu v rozmezí od 85 do 105 stupňů Celsia, ovšem s velmi malou relativní vlhkostí vzduchu kolem 15 procent. Některé sauny mívají vlhkost vyšší (40%), ale je to obvykle na úkor teploty. Vyšší vlhkosti se dosahuje poléváním rozpálených kamenů vodou. Finské sauny se vyhřívají pomocí sálavého tepla, anebo konvenčním vedením tepla.
V saunových světech je více možností volby vhodného typu sauny. Někomu vyhovuje vyšší teplota, někomu naopak nevyhovuje a teplotu reguluje – snižuje nastavením termostatu na nižší hodnotu. Vyšší vlhkost vzduchu lépe snáší především lidé s respiračním onemocněním.
Finskou saunu, nebo infrasaunu?
Finské sauny mají také své stinné stránky. Neměli bychom opomenout především tu základní, což je pořizovací cena a náročnost výstavby. Dalším problémem může být doba, za kterou se vytopí na provozní teplotu, bývá to obvykle 30 minut. Finské sauny jsou náchylnější k tvorbě plísní a hniloby, tedy zpravidla tam, kde se kameny polévají vodou, a vzniká vyšší vlhkost. Proto je naprosto nezbytné mít možnost saunu i odvětrávat.
Ne každému vyhovuje tak vysoká teplota
Finské sauny se roztápí na vysoké teploty, které každému nevyhovují. Naštěstí však existuje řešení v podobě tzv. herbal saun. Vzduchová hmota uvnitř herbal sauny dosáhne jen na hodnotu kolem 50 stupňů. Saunovací procedura se dá v herbal saunách vylepšit aromaterapií a do takové sauny mohou i menší děti nebo lidé chronicky nemocní.
Zdravotní přínos saunování je nesporný, dochází k prokrvení a prohřátí celého organismu včetně vnitřních orgánů a oběhového systému, což zlepšuje jeho regeneraci. Pochopitelně musí být saunovací procedura alespoň trochu příjemná, nemá smysl někoho nutit, když se v sauně necítí ve své kůži.