Co je dobíjecí stanice?

Dobíjecí stanice je stanice určená svým názvem (k dobíjení) elektromobilů, elektrokol, elektroskútrů a jiných vozidel určených pro dopravu. Dobíjecí stanice elektromobilů jsou buď:

  • běžné dobíjecí stanice (přenos elektřiny s výkonem 22kW),
  • výkonné dobíjecí stanice pro elektromobily Sunus.cz (rychlodobíjecí stanice; přenos elektřiny s výkonem více než 22kW; během 20 -30 minut dobití z 80% baterie),
  • dobíjecí stanice s jedním stojanem,
  • dobíjecí stanice s více stojany.
  • dobíjecí stanice připevněná ke zdi (bez stojanu; vhodné do interiéru i exteriéru),

Dobíjecí stanice elektromobilů

Jaké jsou podmínky pro provoz dobíjecí stanice?

V případě, že jde o specifický typ podnikání, je nutná licence vydaná ERÚ. Provozování stanic určených pro dobíjení vyžaduje živnostenské oprávnění, protože se to bere jako určitý způsob podnikání.

Můžu dobíjecí stanici umístit kamkoli?

Dobíjecí stanice je považována jako stavba a tu nelze umístit kamkoli, musí mít povolení (územní souhlas), poté následuje povolení provedení (stavební souhlas) a po dokončení kolaudaci (kolaudační souhlas). Pak teprve můžeme dobíjecí stanici používat a elektromobil nabíjet.

Dobíjecí stanice elektromobilů

Máme dostatečný počet veřejně dostupných dobíjecích stanic v ČR?

S tím, jak roste počet elektromobilů v naší zemi, roste i počet dobíjecích stanic a elektro-stanice se začínají stávat nedílnou součástí infrastruktury. Aktuálně se na území ČR vyskytuje 1 400 dobíjecích míst v rámci veřejně dostupných dobíjecích stanic a Ministerstvo dopravy plánuje v letech 2021 – 2027 podpořit budování těchto stanic 4 miliardami korun. Podle centrálního registru vozidel jezdí na našich silnicích 12 520 elektromobilů a počítá se s tím, že bude počet elektrovozidel narůstat, proto jsou investice do budování dalších dobíjecích stanic pro elektromobily důležitější.