Vlastní zelenina z minizahrádky

K pěstování vlastní zeleniny, nebo ovoce vám může docela dobře posloužit minizahrádka ve tvaru čtverce. Tento nápad vznikl v Americe v hlavě jistého bývalého vojenského inženýra jménem Mel Bartholomew. Ten se svým nápadem čtvercové minizahrádky eliminoval nevyužitý prostor tím, že začal sázet rostliny do čtverečků, namísto obvyklých řádků. Tím překvapivě na stejné množství zeleniny vystačí pouze jedna pětina z původní plochy určeného pozemku.
zelený salát

Počítejte čtverce

Je třeba zmínit jednu zásadu, a to, že čím menší prostor máte, tím je třeba určené čtverce zmenšit, anebo omezit počet těchto čtverců. Proto je dobré promyslet, kde se bude výsledná minizahrádka nacházet. Zda bude umístěna na zahradě, na běžném pozemku, nebo na terase vašeho domu.
hlávka zelí

Jak na to?

o   Jako první krok je vyrobení mřížky, nebo boxu společně se dnem. Ideálním materiálem na výrobu minizahrádky je v tomto případě vždy dřevo.
o   Druhým krokem je naplnění již vyrobené mřížky vhodným substrátem anebo zeminou určenou k pěstování užitkové zeleniny. Jako vhodná směs zeminy se udává poměr jedna třetina zeminy, jedna třetina rašeliny a jedna třetina kompostu.
o   Třetím krokem je samotná výsadba rostlin. Před vysazením je doporučený vlhký substrát tak, aby při zmáčknutí v pěsti držel tvar, ale aby ze substrátu nekapala voda.
Při výsadbě je třeba myslet na to, že:
o   Pro větší rostliny je vhodný čtverec čtyřicet krát čtyřicet centimetrů, v počtu čtyř kusů.
o   Při výsadbě středně velkých rostlin sázíme vždy devět kusů.
o   Při výsadbě malých rostlinek zasadíme šestnáct kusů.
nezralé hrozny
Jako nejvhodnější zelenina pro výsadbu do čtvercové minizahrádky jsou:
o   mini okurky
o   okurky hadovky
o   rajčata
o   kedlubny
o   ledový salát
o   pórek
o   mrkev
o   papriky
o   bulvových fenykl
o   listový salát
o   cukrový meloun
o   popínavá fazole
o   hlávkový salát
o   ředkev