Vesnické kulturní aktivity

Kultura není pouze výsadou měst, ale od nepaměti se pěstuje i na vesnicích a menších městech. Dříve se pořádaly různé kulturní aktivity snad každý víkend. Dnes už to sice není tak časté, ale kulturní akce se pořádají neustále. Většinou za nimi stojí několik nadšenců, ke kterým se občas přidá někdo z mladších generací, a tím pádem se spolky neustále obnovují a nezanikají. Jaké programy se většinou pořádají?
kohout u slepic
Plesy a bály
Různé plesy a bály jsou velice oblíbenými aktivitami, které ve většině případů pořádají na vesnicích buď myslivecké spolky, dobrovolní hasiči či základní školy. Na plesech stále hrávají živé kapely a většinou se dočkáte i skvělého kulturního programu během plesu, dobrého jídla i pití. Na vesnické plesy se často sjíždí i lidé z měst a ví proč, na vesnických plesech je totiž nejen zábava ale také mnohdy uvolněná nálada.
Rozsvícení stromečku a jiné Vánoční akce
Vánoce jsou všude oblíbené a na vesnicích to není jinak. Během předvánočního času se často organizují rozsvícení stromečku s pěveckým sborem, prodejem punče či perníčků. Pořádají se koncerty, především v kostelech, Mikulášské nadílky a další aktivity, které souvisí s Vánočními svátky.
zpěvák s kytarou
Pálení čarodějnic
Další pravidelnou aktivitou, která se pořádá v každé druhé vesnici, je pálení čarodějnic, které se koná kolem 30. 4. A jedná se o zábavu plnou ohňů, dobrého jídla, čarodějných lektvarů a aktivit pro děti i dospělé. V každé vesnici jsou pojaty oslavy čarodějnic jinak, někde je to spíše o aktivitách pro dospělé, jinde si soutěže užijí děti.
Pochody k datu osvobození
Oslavy osvobození či konce druhé světové války se konají na vesnicích i ve městech do dnes. Většinou se jedná o pochody, které začínají nákupem startovacího lísku a končí v cíli grilovaným párkem a taneční zábavou. Dodnes velice oblíbená akce, která připomíná historii a je propojena s přírodou.