Velký Meder – to jsou termální koupaliště pro celoroční provoz

Přemýšlíte, kam na dovolenou, aby to příliš nezatížilo vaši peněženku, ale abyste si tu zároveň užili dokonalý relax? Nepatříte zrovna k lidem, co za každou cenu musí sportovat, ať už na kole, nebo s batohem na zádech v náročném horském terénu? Což takhle se vydat na Slovensko do míst, kde vyvěrají termální prameny a nechat se tu hýčkat v krásném prostředí, plném zeleně s vysázenými stromy? Zveme vás do Velkého Mederu, do Podunajské nížiny, nedaleko Bratislavy.

voda v bazénu

Proč dát přednost termálnímu koupališti

Můžete se koupat za každého počasí – termální koupaliště, nedaleko zázemí, které si zajistíte skrze ubytování v apartmánech Velký Meder https://www.travelguide.sk/cze/velky-meder/ubytovani/?apartmany=1, jsou v provozu i mimo letní sezónu. Vyhřívaná voda umožňuje důkladnou relaxaci i za deštivého počasí, kdy venkovní teplota rozhodně neláká k plavání někde na přehradě.

krytý bazén

Termální voda je něco jiného, než chlorovaná voda v plaveckých bazénech – složení vody klasických plaveckých bazénů odpovídá běžné pitné vodě, která proudí vodovodním řadem, a navíc je poměrně silně ošetřována chlórem. Někteří lidé mají zdravotní potíže, pokud by se měli pohybovat v takovém prostředí, a tak se plavání v krytých bazénech raději vyhýbají. V termálních koupalištích má však voda jiné složení, obsahuje mnoho minerálních prvků, které jsou pro lidský organismus prospěšné, a jde o přirozenější vodní lázeň, podobnou některým lázeňským procedurám při léčbě chorob pohybového ústrojí a krevního oběhu.

Nevadí ani mráz – termálních koupališť je na severní polokouli celá řada a některá z nich jsou v provozu po celý rok i v oblastech v blízkosti polárního kruhu. Kupříkladu koupaliště Takhini Hot Spring v Kanadě, v provincii Yukon Territory. Můžete se tu koupat i při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Podobné zážitky si samozřejmě dopřejete i na Slovensku či v Maďarsku, kde se nachází poměrně rozsáhlá oblast termálních pramenů.