Čtou vaše děti?

Nečteš, nevíš! Jednoduchá věta, která v sobě skrývá hlubokou pravdu. Začínáme se čtením pohádek již malým dětem. I když jsou pohádky uzpůsobené nejmenším posluchačům, miminkům se líbí spíše uklidňující hlas rodičů a navodí to v nich pocit bezpečí. Větší děti, které ještě neumí číst, můžeme přivést ke čtení pomocí dětských časopisů, kde místo https://www.emimino.cz/diskuse/bolest-prstu-na-ruce-290191/ některých slov jsou obrázky, a tak jde o společné čtení a rodičů.

knihy

Jakmile děti začnou chodit do školy a naučí se číst, měli bychom je nenásilnou formou dostat ke knihám. Najít žánr, který je bude bavit a bude odpovídat jejich věku, ale není výjimkou, že se dítě zajímá např. o historii, nebo zvířata a bude si rádo číst i v encyklopediích, které jsou určené až pro dospělé.

Ve škole si děti musí vést čtenářský deník. Literatura, která jen určená jako základní četba, by dětem měla ukázat široký záběr literatury. Děti by se měli seznámit nejen s romány, básnickými sbírkami, povídkami, ale klidně i s detektivkou nebo s horory. Kniha nikdy nemůže být nahrazená filmem. Film vás ochudí o vlastní fantazie. Při četbě knihy si sami vytváříte podoby postav a světa, v němž se příběh odehrává.

Není někdy jednoduché přivést děti ke čtení, pokud to berou jen jako povinnost do školy. Pokud jim ale nabídneme fantasy knihy, dobrodružné romány, které se čtou jedním dechem od prvních písmenek do posledního, uděláte pro jejich rozvoj maximum. Procvičí si češtinu a budou mít smysluplné využití volného času.

knihy

A co vy? Máte rádi romány, povídky nebo detektivky? Klasické, typu Sherlocka Holmese, Hercula Poirota nebo slečny Jane Marplové, nebo raději koukáte na novodobé detektivní seriály, kde hlavní roli hraje forenzní oddělení, odebírání DNA, otisky prstů či rentgen zubů, který vám provede zubař Praha?

Čtení knih před spaním je také výborný uspávací prostředek. Zklidníte mysl a pak už stačí jen zhasnout světlo.