4-selfie.gif

S blížícími se Vánocemi se rovněž blíží rychlá cesta do pekel i nemálo lidem z naší republiky. Finančně negramotných lidí přibývá, a to i přesto, že se o důsledcích spojených s půjčkami neustálé píše i mluví. Jak se takové zkáze vyhnout a co je důležité si uvědomit před podáním žádosti o půjčku?
prasátko a dolary

Nejčastěji zadlužení

Půjčky dělíme na dvě velké skupiny. Bankovní a nebankovní. Bankovní půjčku si můžete vzít pouze pokud máte dostatek příjmů na její splacení. S tímto atributem je spojeno množství pravidel, která se liší v každé bance. U nebankovních půjček se v podstatě řeší jen to, kolik si půjčíte.
Nejvíce bankovních půjček si berou středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaní. Po nebankovní alternativě nejčastěji sahají lidé se základním vzděláním nebo s výučním listem. Ti se i častěji dostávají do dluhů. To ovšem neznamená, že se nemůžete zadlužit i kvůli bankovní půjčce. Naopak.

Proč si tedy lidé půjčují?

V dnešní době je dost těžké „odstartovat“. Osamostatnit se a najít si slušný byt nebo domeček chce velké úsilí. Pokud je průměrný hrubý příjem v České republice 29 346 korun, na byt v Praze, jehož průměrná cena je kolem 5 milionů, si asi jen tak člověk nenašetří. Proto se dost lidí obrací na banky či jiné společnosti nabízející půjčky. Podobně jako s byty je to i s rekonstrukcemi, auty či jinými podstatně dražšími investicemi.