Šetření? Děkuji, raději dluhy

S blížícími se Vánocemi se rovněž blíží rychlá cesta do pekel i nemálo lidem z naší republiky. Finančně negramotných lidí přibývá, a to i přesto, že se o důsledcích spojených s půjčkami neustálé píše i mluví. Jak se takové zkáze vyhnout a co je důležité si uvědomit před podáním žádosti o půjčku?
prasátko a dolary

Nejčastěji zadlužení

Půjčky dělíme na dvě velké skupiny. Bankovní a nebankovní. Bankovní půjčku si můžete vzít pouze pokud máte dostatek příjmů na její splacení. S tímto atributem je spojeno množství pravidel, která se liší v každé bance. U nebankovních půjček se v podstatě řeší jen to, kolik si půjčíte.
Nejvíce bankovních půjček si berou středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaní. Po nebankovní alternativě nejčastěji sahají lidé se základním vzděláním nebo s výučním listem. Ti se i častěji dostávají do dluhů. To ovšem neznamená, že se nemůžete zadlužit i kvůli bankovní půjčce. Naopak.

Proč si tedy lidé půjčují?

V dnešní době je dost těžké „odstartovat“. Osamostatnit se a najít si slušný byt nebo domeček chce velké úsilí. Pokud je průměrný hrubý příjem v České republice 29 346 korun, na byt v Praze, jehož průměrná cena je kolem 5 milionů, si asi jen tak člověk nenašetří. Proto se dost lidí obrací na banky či jiné společnosti nabízející půjčky. Podobně jako s byty je to i s rekonstrukcemi, auty či jinými podstatně dražšími investicemi.

Jak některým půjčkám předejít?

Některé půjčky jsou často dost zbytečné. Spousta lidí si musí půjčovat i v momentě, kdy se jim porouchá nějaký spotřebič, chtějí jet na dovolenou nebo dopřát své rodině hezké Vánoce. Přitom se dá dost věcí vyřešit šetřením.
úvěrová tíseň

A důsledky?

Dnes a denně se můžeme setkat s lidmi, kteří museli vyhlásit takzvaný osobní bankrot. A vězte, že to byste zažít určitě nechtěli. Je to běh na dlouho trať trvající pět let, kdy vám z platu zůstane jen naprosté životní minimum. Pokud už teď cítíte, že nezvládáte svou finanční situaci, tak mi věřte, že vždycky může být i hůř. V tomto případě doporučuji vyhledat finančního poradce, aby vám řekl, jak pokračovat dál případně, kde si můžete nechat půjčky převést do jedné.
Ačkoliv to možná působí jako zastrašování, tak doufám, že jste si promysleli, jestli si letos půjčíte na dárky nebo ušetříte raději na letní dovolenou případně nové auto. Nikdy nevíte, kdy se vám půjčování může vymknout z rukou.