Můj létající robot

V reklamách, ve videoklipech nebo na YouTube, všude kolem nás se objevují krásné obrázky z ptačí perspektivy. Neuvěřitelně jasná a pestrá videa z pohledem, který se nám nenaskytne jen tak. Tak takováto videa nám dělá dron.
Je v módě sdílet naše zážitky v co nejlepším světle a tak se lidé se snaží o ta nejextravagantnější videa nebo fotky.
Ale udělat originální video nebylo tak jednoduché, než mezi nás přišel tento aparát.
barevný dron
Málokdo ví, že se používá od roku 1918, akorát ne pro ty účely, o které se nyní zajímáme, ale jako létající bombardovací letadlo a to Americkou armádou. Je později známý jako bezpilotní letecký dopravní prostředek. Ovládá se softwarem a GPS nebo ovladačem, tedy naší rukou.
 
Kde se používá dnes?
V poslední době se začaly používat nejen ve světě filmů, fotografií, reklam a zpráv, ale také záchranáři a zemědělci jej využívají.
Například v Austrálii nedávno pomohl plavcům, kteří se dostali do nesnází, i když v tomto případě je určen k vyhledávání žraloků, nebo také v Krkonoších pomáhal při pátrání po malém chlapci, který se ztratil v nepřehledném terénu.
 ovládání dronu
Sen se stává skutečností
Tohle zařízení se dostal blíže k nám, smrtelníkům. A krásné pohledy, které se nám skýtají v televizi nebo kinech jsou nyní u konečků našich prstů. Cítíme se blíž k filmařům, scénáristům, blíž k Hollywoodu.
 
Jak si vybrat?
Není naštěstí tolik typů, jako u mobilů, nebo televizí.
V první řadě se musíme rozhodnout, co od něj očekáváme. Chci mít perfektní videa? Chci se zabývat natáčením, stříháním a sdílením těchto videí? Nebo si chci hrát? Chci ovládat robota a sledovat ho nad sebou a nad zahradami sousedů? Závodit?
Perfektní videa zvládne velký robot s kamerou schopnou natáčet video s rozlišením např. 1080p. Ten má obvykle samostatný ovladač, nebo se dá ovládat i z mobilu.
Další je prostý, pro vaše první létání.
 
Priority drona
Rozpočet Vám napoví ihned, s jakým můžete začít.
–          Baterie
Není nic otravnějšího, než malá životnost baterie. To známe všichni, od dětí s hračkami na baterky až po dospělé s laptopy a mobily. Většina dobrých zařízení má baterie se životností asi 30 minut. Nebo si kupte ještě extra baterii, jako záložní. Potom ale musíte s touto částkou také počítat a rozpočet si o ní navýšit.
–          Kamera
Pokud Vám záleží na dobré kvalitě obrázků, je kamera tím nejdůležitějším aspektem. Hledejte rozlišení kamery, čím vyšší, tím lepší obraz. Výběr se nám může zjednodušit tím, že některé aparáty nemají zabudované kamery, tzn., že přidáváme externí kameru.
–          GPS
Když má dron zabudované GPS, neztratí se, najde si vždy cestu zpět k Vám, ale pokud máte o pár tisíc v kapse navíc, je tu vlastnost, kterou byste neměli opomíjet. To je “obstacle avoidance” – vyhýbání se překážkám. Díky tomuto, se nemusíte o svého robota bát, jako o malé dítě. Postará se o sebe sám.
Způsob zaznamenávání našeho dobrodružství se změnil. Považovali jsme ho za nepřístupný, příliš složitý nástroj, ale tento názor už je passé.