Jak vybrat správný lustr nad jídelní stůl? Sepište si požadavky!

Pustili jste se do předělávání své kuchyně či jídelny a právě přemýšlíte nad výměnou stávajícího lustru za něco modernějšího? Nebo zařizujete kuchyň ve svém úplně novém domově a teprve hledáte inspiraci procházením pinterestových nástěnek? Tak či tak vám přinášíme několik typů, které vám mohou pomoci se v nabídce světel zorientovat: lustr nad jídelní stůl Light 4 Home vyberete v moderním i retro designu dle vašeho vkusu, ale na jaké další parametry se zaměřit?

V první řadě si ujasněte, k jakým účelům svůj jídelní stůl využíváte, případně plánujete využívat. Pokud slouží výhradně ke stolování, úroveň osvětlení může být slabší, neoslňující, spíše do teplých odstínů. V tomto případě můžete popustit uzdu kreativnímu vyjádření a vybrat si výrazný lustr.

Zařízení kuchyně

Pokud je váš stůl skutečným centrem domácnosti, kde s dětmi tvoříte, kreslíte, kde si píší své úkoly, nebo se celá rodina sejde u hraní deskových her, tak je nutné se nad výběrem světla více zamyslet, aby splňovalo i náročnější požadavky. V zimních měsících bude potřeba svítit téměř pořád – bude možné ho nějak regulovat, či ovlivnit jeho odstín? Nebude v některých úhlech házet nepříjemné stíny? A co lesklé povrchy v dosahu, které by mohly světlo nepříjemně odrážet a stolovníky oslňovat? Zvolit lustr s jedním zdrojem světla nebo s vícero, které můžete rozsvítit podle svých potřeb?

Moderní kuchyně

Kuchyň také klade vyšší nároky na hygienu, takže se při výběru lustru zamyslete i nad tím, jak náročné bude lustr utírat – více záhybů znamená zároveň více práce.V potaz vezměte i výšku stropu – obecně platí, že vysoké stropy si mohou dovolit robustnější typy lustrů, zatímco v nižší místnosti bude lepší jednodušší zdroj umístěný těsně pod stropem. Existují však lustry, jejichž vzdálenost od stropu je možné regulovat například povolením lanka – i nad takovou variantou je možné zapřemýšlet, pokud chcete mít prostor kolem kuchyňského stolu opravdu využitý na maximum.