Skvěle prožité stáří aneb vaše pokračující životní cesta

Jestli se sami sebe ptáte, co budete po odchodu do důchodu dělat nebo již v důchodu jste a chcete si obohatit život, máme tady pro vás pár tipů, jak na to. Každá etapa života je něčím krásná. V dětství si jen hrajete, nemáte žádné starosti a problémy, protože jste pod ochrannými křídly rodičů, kteří vás vedou na cestě k dospělosti. V pubertě poznáváte svět a zkoušíte nové věci. V dospělosti zakládáte rodinu, ale máte velikou zodpovědnost a hodně povinností, které vás sužují. A ve stáří si můžete od toho všeho zase odpočinout a znovu si užívat svobodu .
senioři s dětmi.jpg

Nápady na to, jak využít volný čas

· V tomto věku máte již vnoučata, se kterými můžete trávit spoustu volného času. Děti vás rozptýlí, pobaví, naladí na pozitivní energii a jejich rodičům tím taky určitě uděláte radost, protože si od svých ratolestí potřebují někdy odpočinout. S dětmi pak můžete chodit na různé výlety, procházky a můžete si užít spoustu zábavy při hraní a sledování pohádek.

· Cestujte na vaše vysněné místo, kam jste se kvůli nedostatku volného času, práci a pečování o rodinu nedostali. Poznávejte nová místa, kulturu, lidi i jejich zvyky.

· Pořádejte čajové dýchánky nebo různé sešlosti se svými sousedy a kamarády. Udělejte si na ně čas a něčím je překvapte nebo si spolu něco zahrajte (karty atd.). Určete si například jeden nebo více dní v týdnu, kdy se budete pravidelně ve stejný čas stýkat a těšte se na to.

· Důležité je pro vás zůstávat v kontaktu se společností. Můžete zajít do kina, divadla, na ples nebo na nějaké společenské akce, které vás potěší.
seniorka s knihou.jpg

· Dobrý pro vaše zdraví je sport. Zajděte si zaplavat na bazén, projet se na kole nebo se vydejte podle turistické mapy někam na výlet.

· Pokud chcete svůj mozek udržet ve stále dobrém stavu, procvičit si paměť, seberealizovat se nebo nabýt nových vědomostí o světě, jděte se vzdělávat! Vzdělávání je přeci celoživotní proces, ve kterém je neustále co se učit. Univerzita třetího věku je speciální učiliště pro lidi ve starobním nebo invalidním důchodu, kteří se chtějí dále rozvíjet. Nachází se na různých místech v České republice, takže si vyberte tu nejbližší a studujte. Můžete si vybírat z mnoha oborů přizpůsobených pro váš věk, schopnosti i zájmy. Senioři se zde setkávají se svými vrstevníky, se kterými navazují nová přátelství a znovu se socializují. Mohou se naučit o nových věcech moderní doby např. o technologiích, učit základy cizího jazyka a další.