Nebojte si ořechovku udělat doma

Možná byste nečekali, že ořechovka https://www.lihovarek.cz/orechovka/ je vlastně bylinný nápoj. Jak již název napovídá je tvořena z nezralých ořechů (většinou vlašských) s přísadou směsi bylin. To je macerováno v lihu. Chuť tradičního českého likéru je hořko-sladká s ořechovým nádechem a kořenitou vůní. Nejexkluzivnější lahve obsahují také med.

Recepty se dědí z generace na generaci. Stále se používají a nápoj se tvoří dle původních receptur babiček a prababiček, které to mají od svých prarodičů. Ořechovka se využívala nejen v zimních měsících k zahřátí, či k přiťuknutí si na zdraví, ale také k léčivým účinkům. Ořechy na tělo působí antioxidačně, protizánětlivě. Kladně ovlivňují srdce a pomáhají se vypořádat s vysokým tlakem a přebytečným cholesterolem. Pomáhají peristaltice střev, zklidňuje žaludek a napomáhají bojovat proti astma.

ořechovka

Nevěříte kupovaným? Rádi zkoušíte vlastní věci? Domácí ořechovka je přímo pro vás. Je to jednoduché, stačí vám běžné suroviny a ještě s ní před okolím uděláte velkou parádu.

Jaké suroviny si sehnat?

  • Ořechy (nečekaně) – sesbírejte vlašáky v mléčné zralosti. Jak to poznáte? Ořechy ještě nemají vyvinutou skořápku, jednoduše je rozřežete nožem
  • Bylinky a koření – můžete posbírat co jen máte doma (skořici, hřebíček, citrusová kůra…)
  • Alkohol (takový, u kterého si řeknete že opravdu „píše“) – zálež jen na vaší chuti, hlavně aby měl procenta – rum, vodka, pálenka.

ořechovka

Jaký je postup?

Omyté na plátky nebo na kousky nakrájené ořechy vložte do uzavíratelné sklenice, přidejte koření a zalejte dostatečným množstvím alkoholu tak, aby všechno bylo bezpečně ponořené. Sklenici zašroubujte a umístěte na slunné místo. „Lektvaru“ si nevšímejte 2 měsíce, pouze kontrolujte, aby všechno zůstalo pod hladinou. Jen tak se zaručeně vyhnete plesnivění. Po uplynutí doby nápoj přeceďte slijte. V hrnci vytvořte odvar z koření, přidejte med a přimíchejte k slitému alkoholu. Tadááá a ořechovka je na světě. Na zdraví.