Kamenný most v Písku, překlenující řeku Otavu, je nejstarším dochovaným mostem v Čechách. První písemná zmínka o mostě spadá do roku 1348, do doby vlády Karla IV. Přes most v té době vedlaZlatá stezkaspojující české země s Bavorskem a Horními Rakousy. Do Čech se po ní přepravovala sůl, drahé látky, jižní plody, víno, koření a do Bavorska obilí, slad, med, sádlo a ryby.
 
Linie mostu jde nepatrně proti proudu řeky, do půlkruhu vyklenuté oblouky spočívají na pilířích, které mají k jihu, proti otavskému proudu, tvar klínu s ostrým břitem. Na stavbu byly použity kvádry z povltavské žuly. Most je dlouhý 109,75 m, široký 6,25 ma výška nad hladinou je 6 metrů.Na návodní straně je pět ledolamů, které most chrání nejen před ledem, ale i plovoucími stromy.

karavana
 
Na obou koncích mostu se původně nacházely obranné věže. Povodeňv únoru roku 1767 strhla věž na levém břehu a poškodila dva oblouky tak, že při opravě je nahradil jen jediný – segmentový. V roce 1821 zbourali z důvodů špatné statiky i věž na pravém břehu.

V 18. století bylo zábradlí mostu osazeno barokními sochami: sousoší Kalvárie, socha Sv. Antonína Paduánského, socha Sv. Jana Nepomuckého a socha Sv. Anny Samotřetí. Sousoší Kalvárie je pravděpodobně dílem čimelického sochaře Jana Hammera. Autoři ostatních soch nejsou známi. Sochu Antonína Paduánského věnoval Písku v roce 1770 Jan Filip Běšín z Běšin, někdejší hejtman Prácheňského kraje. Od roku 1998 jsou na mostě kopie všech plastik. Jejich originály jsou součástí expozic.

Neoficiálně se most jmenuje Jelení, je tomu podle pověsti proto, že v době jeho výstavby bylo rozhodnuto, že se bude jmenovat podle prvního, kdo přes něj přejde na druhý břeh Otavy. Stalo se ale něco, co nikdo nečekal a prvním chodcem se stal jelen z blízkých lesů, a tak se most nazýval podle něho. V roce 2007 bylo rozhodnuto, že se most bude oficiálně jmenovat Kamenný most v Písku. Pokud ale zavítáte do královského města Písek, většina lidí ho bude znát jako „starý most“.
 
Most je národní kulturní památkou a klenotem města.
 
V rámci tradiční městské slavnosti Dotkni se Písku, Spolek přátelé Kamenného mostu, pro všechny návštěvníky a obyvatele města připravil dvě zajímavé akce.
 
V pátek 9. června bude vernisáží na zahradě domu U Slona zahájena v 17.00 hodin výstava starších pohlednic Písku a zejména Kamenného mostu ze sbírky Petra Indráka. Most bude také hlavním námětem fotografií, které si můžete poprvé prohlédnout právě tady. Jsou na nich zachyceny moment z oprav starého mostu z roku 1941-1943, 1953, 1996 a 2002 a také stavba nového mostu.

V 19.00 hodin potom začne zajímavé povídání píseckého památkáře Jiřího Hladkého o Kamenném mostě a v jeho rámci uvidíte unikátní filmové záběry natočené při opravách této významné památky.

most

V sobotu 10. června se můžete se můžete s Kamenným mostem seznámit ještě podrobněji a hlavně romanticky a také trochu dobrodružně. A to přímo z vody, nebo ještě přesněji z pramic, které budou ve spolupráci se skautským oddílem vyjíždět z přístaviště náplavky v Čechově ulici. První lodě odrazí v 9.30 hodin. Další potom v 10.15, v jedenáct hodin a na poslední loď můžete nastoupit v 11. 45 hodin. Chcete-li se této netradiční prohlídky zúčastnit, je nutná rezervace předem.
Po celou sobotu bude otevřena i zahrada domu U Slona, kde bude probíhat výstava pohlednic a fotografií.

Kamenný most v Písku
Ohodnoťte příspěvek